Jak wykończyć wnętrze w duchu hygge?
Dania to niewielki skandynawski kraj, którego obywatele znaleźli sposób na szczęście. Jak to możliwe, że według World Happiness Report regularnie zdobywa pierwsze miejsce w rankingu na najszczęśliwszy zakątek świata? Wystarczy jedno słowo – hygge!
Ale co to oznacza i z czym to się je?
Hygge
Samo słowo pochodzi z języka norweskiego, w którym oznacza „dobre samopoczucie”. W języku duńskim ma już o wiele głębsze znaczenie. Hygge to zwrot, który ciężko, a nawet nie warto tłumaczyć na język polski. Wielowymiarowość tego słowa jest tak ogromna, że brak w naszym słowniku odpowiedniego wyrazu, który mógłby oddać właściwe przesłanie. Hygge to nic innego jak styl życia czy filozofia, którą kierują się Duńczycy. Hygge to szczęście, radość, ciepło, poczucie bezpieczeństwa, odpowiedni nastrój, celebrowanie wspólnych chwil, a także wszystko, co nas otacza i dostarcza pozytywne wrażenia.
Ty też możesz być hygge
Twoja mama może być hygge, Twoje łóżko może być hygge, płonąca na stole świeca może być hygge, spotkanie z przyjaciółmi też może być hygge. Sęk w tym, że nie ma ograniczeń. Bo i po co się ograniczać – warto szukać szczęścia we wszystkim. Duński punkt widzenia można przecież przenieść na polski grunt. Najlepiej zacznij od swojego domu, który w tej filozofii odgrywa niebagatelną rolę. Hygge w domu to również hygge w naszych głowach i naszych sercach.
Duch hygge we wnętrzach
Duńskie wnętrza to ziemiste i ciepłe dla oka kolory, puszyste tkaniny i naturalne surowce. Od typowego stylu skandynawskiego różni się nieco mniejszymi ograniczeniami w formie przedmiotów czy mebli oraz szerszą paletą barw, które możemy stosować. Styl duński we wnętrzach to atmosfera spokoju i harmonii, nadana przez ciepłe światło świec czy płonące w kominku buczyny. Wokół powinno znajdować się wszystko, co dostarcza pozytywnych bodźców – puchate poduszki, dzianinowe koce, włochate dywany (najlepiej z owczej skóry). Dodatki, które ozdabiają Twoje pomieszczenie mają wywoływać uśmiech na Twojej twarzy. Gorąca herbata w fantazyjnym kubku na pięknym drewnianym stole powinna wręcz stanowić jeden z elementów wystroju. Bo ciepła nigdy za wiele.
Podłoga w stylu hygge
Styl duński w pomieszczeniu to również natura na wyciągnięcie ręki. Jeśli chcesz, by Twoje mieszkanie czy dom było możliwie najbardziej hygge – postaw na podłogę z prawdziwego drewna. Nic tak nie ociepla wnętrz jak prawdziwe deski, więc szukaj pięknych modeli podłóg z bukowego lub dębowego drewna. Warto, byś postawił na modele, których dekory układają się nieregularnie, a ich niedoskonałości będą stanowiły ogromny atut. Świetnym wyborem w przypadku podłóg, które są hygge (a przy okazji sprawiają, że Ty również) będą te, których słoje podkreślone będą dodatkowym szczotkowaniem, czyli uwypukleniem naturalnego piękna. Najlepiej zdecyduj się na modele, które posiadają barwę zupełnie naturalną i zdecydowanie ciepłą.
Jeśli chcesz wybrać podłogę tańszą od tej z litego drewna, świetną alternatywą będzie podłoga laminowana, czyli popularne panele. Z pewnością będzie hygge, gdy zdecydujesz się na model do złudzenia przypominający naturalne drewno, czyli taki, którego dekor będzie nieregularny, a v-fuga fantazyjnie niechlujna. Im mniej powtarzalności we wzorze pojawiającym się na panelu tym większe podobieństwo do podłogi drewnianej.
Drzwi z duńskim sznytem
Będąc na etapie doboru drzwi – bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tych z największą ilością przeszkleń, które pozwolą na dotarcie prawdziwie hygge promieni słonecznych. Tak jak w przypadku podłogi, szczególną uwagę zwrócić na barwę samych drzwi, przypominającą paletę odcieni naturalnego drewna, a jednocześnie pasującą do całego pomieszczenia. Pomimo eklektyzmu, na który pozwala filozofia hygge, nie daj się zwieźć za bardzo, bo Twoje wnętrze ma dostarczać prawdziwego zastrzyku energii i uśmiechu, więc nie pozwól się zamknąć za ciemnymi i mrocznymi drzwiami. Jeśli przestrzeń w mieszkaniu czy domu pozwala na szaleństwo – postaw na drzwi dwuskrzydłowe, pozwalające cieszyć się widokiem Twoich dzieci układających zamek z klocków na puszystym dywanie w sąsiednim pokoju.
Im więcej hygge w Twoim życiu, tym więcej szczęścia. Wybieraj drzwi, podłogi, meble i dodatki, które cieszą Twoje oczy i serca, bo przecież mieszkania i domy, w których spędzasz wolny czas powinny być Twoją prywatną mekką. Według filozofii hygge bardzo istotne jest celebrowanie tych chwil w otoczeniu bliskich i przyjaciół właśnie w domach, a nie pubach czy restauracjach. Bądźmy hygge i inspirujmy naszych gości do zmian i czerpania prawdziwej przyjemności ze wszystkiego co nas otacza.