Jaki zamek do drzwi zewnętrznych wybrać? Popularne zabezpieczenia
Drzwi wejściowe są wizytówką domu. Powinny nie tylko być jego ozdobą, ale także zapewnić odpowiednią ochronę. Z policyjnych statystyk wynika, że w Polsce co godzinę dochodzi do około 8 kradzieży z włamaniem. Każdego dnia złodzieje włamują się do blisko 200 domów, mieszkań, budynków firmowych czy garaży. To dostateczny powód, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojego dobytku poprzez zastosowanie dobrego zamka do drzwi zewnętrznych. Co to oznacza w praktyce? Na jaki rodzaj zabezpieczenia się zdecydować? Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.
Rodzaje zamków stosowanych w drzwiach zewnętrznych
Średnio najpopularniejsze materiały budowlane podrożały w Polsce o 5 proc. w porównywanym okresie marzec 2020 – marzec 2021. Kolejne miesiące przynoszą nam jednak dalsze podwyżki i na razie nie widać sygnałów mogących świadczyć o tym, że trend się odwraca.
Warto zacząć od wyjaśnienia, że obecnie w drzwiach spotykane są trzy rodzaje zamków. Rozróżniamy je na:
- Zamki wpuszczane – podstawowe a zarazem najpopularniejsze rozwiązanie, w każdym modelu drzwi znajduje się minimum jeden zamek wpuszczany (główny, montowany pod klamką), do którego należy dobrać odpowiednią wkładkę.
- Zamki nawierzchniowe – najczęściej stosowane w drzwiach wewnątrzklatkowych jako wzmocnienie już istniejących zabezpieczeń. Montowane na drzwiach, (w miejscu wyposażonym w specjalne wzmocnienie), zakończone otworem na klucz z zewnątrz oraz gałką wewnątrz.
- Zamki listwowe – Podstawową zaletą drzwi wyposażonych w zamki listwowe jest ich zabezpieczenie przed włamaniem nie tylko w części środkowej, ale również dodatkowo – u dołu i u góry skrzydła.
Ilość rygli dodatkowych, w postaci specjalnie wyprofilowanych haków, zależy od typu drzwi i zastosowanego zamka. Standardowej wielkości drzwi zewnętrzne mogą być zaryglowane nawet w pięciu punktach, stąd nazywane są również zamkami wielopunktowymi. Te rozwiązania o wiele skuteczniej zabezpieczają przed włamaniem niż zamki tradycyjne, montowane w środkowej części skrzydła. Ponadto, usztywniają skrzydło, chroniąc je przed odkształceniem i wypaczeniem. Dodatkowo, możliwość regulacji szczelności zapewnia komfort użytkowania drzwi przez długie lata.
Zamki listwowe dostępne są w różnych wariantach, zarówno mechanicznych jak i elektromechanicznych. Te ostatnie z możliwością otwierania za pośrednictwem czytników biometrycznych, pilota, transpondera lub smartfona.
Wkładka, czyli „serce” zamka
W praktyce to właśnie jakość wkładki decyduje o tym, jak trudną do sforsowania przeszkodą będą drzwi zewnętrzne. Najczęściej stosowane wkładki występują klasach: C, B lub A a w ostateczności bezklasowe. Chcąc zminimalizować ryzyko włamania zawsze wybieramy wkładkę o klasie C, która zapewnia najwyższy poziom ochrony przed otwarciem drzwi przez nieuprawnioną osobę.
Warto wiedzieć
Najlepsze dostępne na rynku wkładki są ponadto wyposażone w hartowane kołki, które praktycznie eliminują ryzyko rozwiercenia, jak również specjalne zapadki wydłużające czas potrzebny do otwarcia zamka przy pomocy wytrycha.
Wkładkę zawsze dobieramy do grubości skrzydła – te uniwersalne są dostępne w długościach od 28 do 90 mm. Do wkładki zawsze dołączony jest komplet kluczy. Niektórzy producenci dokładają do zestawu tzw. klucz przekodowujący, który umożliwi awaryjne otwarcie drzwi, automatycznie przeprogramowując wkładkę – wówczas nie będzie już możliwości użycia zgubionych kluczy, co zwiększa poziom bezpieczeństwa.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając zamki do drzwi zewnętrznych?
Często bagatelizowaną kwestią jest kierunek montażu. Co prawda uniwersalne zamki wpuszczane pasują zarówno do drzwi lewych, jak i prawych, ale już modele nawierzchniowe z zapornicą (np. łańcuchem) mogą być stosowane wyłącznie w drzwiach otwieranych do wewnątrz.
Wysokiej klasy rozwiązania techniczne zastosowane w zamkach wielopunktowych oraz rygle dodatkowe zabezpieczające drzwi w 2 lub 4 punktach gwarantują długotrwałe funkcjonowanie i wysoki standard bezpieczeństwa.
Zamki listwowe wielopunktowe z napędem elektrycznym umożliwiają bardzo proste i wygodne otwieranie i zamykanie drzwi wejściowych z pewnej odległości za pomocą różnego rodzaju urządzeń dostępowych.
Wybierając zamek do drzwi zewnętrznych należy skupić się wyłącznie na produktach posiadających stosowne atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Warto tutaj postawić na zamki znanych producentów, obecnych na rynku od wielu lat.
Nie wiesz, jakie drzwi zewnętrzne kupić do domu? Zdaj się na profesjonalizm doradców salonów Multi-Form II, którzy pomogą Ci dobrać odpowiednie drzwi antywłamaniowe wyposażone w markowe zamki oraz idealnie pasujące do elewacji budynku pod względem estetycznym.