Budowa domu coraz droższa. Jak wygląda obecnie rynek materiałów budowlanych?
Każdy inwestor indywidualny, który w ostatnim czasie zdecydował się na budowę domu jednorodzinnego, staje przed niezwykle trudnym zadaniem utrzymania budżetu w ryzach. Wstępny kosztorys sprzed np. pół roku na pewno jest dziś mocno nieaktualny. Powód? Lawinowe tempo wzrostu cen materiałów budowlanych.
Wzrost cen materiałów budowlanych bije inwestorów po kieszeni
Średnio najpopularniejsze materiały budowlane podrożały w Polsce od kilku do kilkunastu procent w porównywanym okresie marzec 2020 – marzec 2021. Kolejne miesiące przynoszą nam jednak dalsze podwyżki i na razie nie widać sygnałów mogących świadczyć o tym, że trend się odwraca.
Wzrost cen może i szalejąca inflacja, która w lipcu 2021 przekroczyła już 8 proc. Dodatkowo trzeba pamiętać, że sumaryczne koszty budowy domu jednorodzinnego są bardzo wysokie, stąd każda, nawet symboliczna podwyżka jest odczuwana przez inwestorów.
Prosty przykład: jeśli ktoś w marcu 2020 roku wycenił budowę swojego domu na 400 tys. zł, to obecnie koszt ten będzie o minimum 100 tys. zł wyższy – i to nie uwzględniając jeszcze wzrostu kosztów robocizny, do czego za chwilę wrócimy.
Które materiały najszybciej drożeją?
Szczególnie spektakularny jest wzrost cen styropianu (najpopularniejszego materiału izolacyjnego), który tylko w ciągu pierwszych 3 miesięcy 2021 roku podrożał o około 70 proc. Jest to największa odnotowana dotąd podwyżka cen tego materiału.
Mocno drożeje stal, nawet do 100%, co przekłada się na wyższe koszty wykonania zbrojeń. Drożejąca miedź odbija się na cenach elementów instalacji grzewczej, z kolei inne metale wpływają na wzrost kosztów zakupu np. instalacji elektrycznych.
Bardzo podrożały także płyty OSB (o ponad 100 proc.), cement (o około 7 proc.) oraz sucha zabudowa (o około 11 proc.).
W górę też koszty robocizny
W klasycznym modelu przyjmuje się, że zakup materiałów budowlanych odpowiada za około 60-65 proc. całkowitego kosztu budowy domu. Ta proporcja szybko się jednak zmienia, za co odpowiadają oczywiście lawinowe wzrosty stawek ekip budowlanych i wykończeniowych – podwyżki, w zależności od regionu kraju i profesji, wynoszą od kilkunastu do nawet 100 proc. w skali roku!
Jak ograniczyć rosnące koszty?
Żaden inwestor nie ma wpływu na ceny surowców oraz produkowanych z nich materiałów budowlanych w obrocie hurtowym. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby we własnym zakresie poszukać najkorzystniejszych ofert u lokalnych sprzedawców.
Jeśli dopiero startujesz z budową domu, to bardzo dobrym pomysłem będzie zamówienie kompletu potrzebnych materiałów w jednej hurtowni – specjalista wyceni wszystko na podstawie projektu i dokładnie policzy Twoje zapotrzebowanie. Dzięki temu możesz wynegocjować atrakcyjny rabat, a przy okazji zaoszczędzić mnóstwo czasu na poszukiwaniach różnych dostawców.
Szerokie portfolio materiałów budowlanych zapewnia Multi-Form w Tychach. Dostarczamy materiały budowlane wszelkiego typu, od konstrukcji fundamentów i ścian, przez stropy, aż po kominy, wentylacje, płyty kartonowo-gipsowe, dachy, elewacje, izolacje, chemię budowlaną i kostkę brukową. Kupisz u nas wszystko, co jest potrzebne do wybudowania i wykończenia Twojego wymarzonego domu.
Oferujemy nie tylko sprzedaż, ale też transport zakupionych materiałów pod wskazany adres własnymi samochodami z HDS, wyposażonymi w windę oraz samochodami dostawczymi. Materiały dowozimy na terenie całego Śląska, w tym do Tychów, Bielska-Białej, Pszczyny, Katowic, Mysłowic, Bierunia, Oświęcimia, Mikołowa, Chorzowa, Gliwic czy Dąbrowy Górniczej.
Z naszą aktualną ofertą możesz się zapoznać na stronie www.budowlanetychy.pl – skorzystaj z formularza kontaktowego, aby otrzymać niezobowiązującą wycenę.