Drewno na podłodze to zawsze dobry wybór! Poznaj jego największe zalety
Kojarzy się z ciepłem, luksusem i wieloletnią trwałością. Drewniana podłoga to bez wątpienia najlepszy wybór, jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych, ciepłych i przytulnych wnętrz. Oczywiście pod warunkiem, że nie ogranicza Cię budżet. Żaden inny materiał nie może się równać z drewnem pod względem naturalnego wyglądu. Rozważasz wybór podłogi drewnianej? Przekonaj się, jakie są największe zalety drewnianych podłóg – zarówno te praktyczne, jak i czysto estetyczne.
Podłoga drewniana czy panele?
To trudny wybór nie tylko dla osób, które muszą się liczyć z pieniędzmi i szukają możliwie najlepszej relacji ceny do jakości. Panele wcale nie są złym rozwiązaniem, choć pod jednym względem niezaprzeczalnie ustępują drewnu: wyglądają o wiele gorzej. To może być kluczowy argument. Jeśli właścicielowi zależy na naturalnej podłodze, to wybór ogranicza się praktycznie tylko do parkietu i deski warstwowej (ewentualnie do kamienia, ale to już zupełnie inny rodzaj okładziny).
W kontekście podłogi drewnianej nie da się uciec od kwestii ceny. Drewno zawsze było i nadal jest po prostu drogie. Jednak pamiętaj, że za stosunkowo wysoką kwotę dostajesz produkt bardzo dobrej jakości. W dodatku mówimy tutaj o inwestycji na lata. Podłogę drewnianą można przecież wielokrotnie odnawiać, podczas gdy panele po pewnym czasie wymagają wymiany na nowe.
Ten argument nie trafi jednak do osób, które dysponują bardzo ograniczonym budżetem. Wykonajmy prostą symulację. Jeśli celem jest np. wykończenie podłogi w salonie o powierzchni 30 m2, różnica w koszcie inwestycji będzie znaczna:
Koszt 1 m2 parkietu dębowego wysokiej jakości wraz z ułożeniem: 250 zł.
Koszt 1 m2 paneli podłogowych AC 4 o grubości 10 mm z ułożeniem: 65 zł.
Koszt parkietu: 7500 złotych.
Koszt paneli: 1950 złotych.
Liczby mówią same za siebie. Jednak jeśli remontując mieszkanie nie kierujesz się wyłącznie wskazaniami kalkulatora, ale przede wszystkim estetyką i chęcią zbudowania wyjątkowego klimatu w swojej przestrzeni, to drewno nadal powinno być dla Ciebie oczywistym wyborem.
Deska podłogowa czy parkiet?
To kolejny dylemat, przed którym staniesz decydując się na podłogę z drewna. Parkiet i deska podłoga, nazywana fachowo deską warstwową, to dwie zupełnie różne okładziny. Łączy je tylko to, że powstają z drewna. Oto najważniejsze zalety i wady parkietu oraz deski, które warto wziąć pod uwagę:
Zalety parkietu:
- Piękny, ponadczasowy wygląd,
- Jest wykonany w 100% z drewna,
- Jest bardzo miły w dotyku, aż chce się po nim chodzić boso,
- Nie ziębi, wyróżnia się świetną izolacyjnością,
- Można go wielokrotnie odnawiać poprzez lakierowanie i cyklinowanie,
- Jako materiał naturalny jest szczególnie polecany dla alergików.
Wady parkietu:
- Bardzo wysoka cena,
- Konieczność wynajęcia fachowców do montażu,
- Montaż jest czasochłonny i uporczywy, szczególnie na etapie lakierowania,
- Parkiet raczej nie jest polecany na ogrzewanie podłogowe,
- Wbrew różnym opiniom parkiet jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, łatwo robią się w nim odciski.
Zalety deski warstwowej:
- Niższa cena w porównaniu do parkietu,
- Mniej kłopotliwy montaż,
- Nie wymaga cyklinowania i lakierowania – jest wykończona fabrycznie,
- Efektowny wygląd dzięki strukturze drewna,
- Można po niej chodzić od razu po ułożeniu,
- Może być stosowana na ogrzewanie podłogowe,
- Nadaje się do odnawiania.
Wady deski warstwowej:
- Nie każdy wie, że jedynie jej wierzchnia warstwa jest wykonana ze szlachetnego drewna (resztę stanowią odpady po produkcji drewnianych przedmiotów),
- Jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne, wiele osób skarży się na wgłębienia powstające już od samego chodzenia, nawet w kapciach.
Podłogi drewniane – wybór na lata
Z drewnianą podłogą jest trochę tak, jak z markowym garniturem uszytym na miarę. Zawsze wygląda się w nim dobrze, nie ważne, czy garnitur ma rok, dwa czy dwadzieścia lat. Wystarczy go pielęgnować, raz na jakiś czas odnowić i to wszystko. Trzeba w niego dużo zainwestować na początku, ale po latach już się o tym nie pamięta – zostaje tylko klasa i elegancja.