Drzwi pasywne do domu - czy warto się na nie zdecydować?
Drzwi i okna to newralgiczne części domu, które mają największe znaczenie z punktu widzenia izolacji budynku. Otwory drzwiowe i okienne to miejsca, przez które z pomieszczenia “ucieka” najwięcej ciepła. Właśnie dlatego dobrze zaprojektowany dom pasywny, obok odpowiednich parametrów związanych z izolacyjnością ścian czy dachu, powinien być wyposażony w specjalne drzwi. Decydując się na dom pasywny warto zatem zainwestować także w drzwi pasywne, które będą gwarancją najlepszej możliwej izolacji wejścia.
Drzwi pasywne - co to takiego?
Drzwi pasywne to drzwi zaprojektowane z myślą o osiągnięciu najlepszych możliwych parametrów termoizolacyjności. Decydując się na drzwi zewnętrzne ocieplane w istotny sposób ograniczasz tzw. zapotrzebowanie energetyczne budynku. Co to znaczy? W praktyce wiąże się to przede wszystkim ze znacznym zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie domu. Czym różnią się drzwi pasywne od energooszczędnych? Przede wszystkim większym standardem izolacyjności termicznej całych drzwi. Dla drzwi energooszczędnych współczynnik przenikalności cieplnej U nie może być większy niż 1,3 W/(m2K), zaś w przypadku drzwi pasywnych - 0,8 W/m2K.
Drzwi pasywne do doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne domu, a co za tym idzie - oszczędzać na ogrzewaniu. Poza wartością ekonomiczną warto zwrócić uwagę także na aspekt ekologiczny. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię pozwala zminimalizować negatywny wpływ ogrzewania domu na środowisko.
Drzwi pasywne - cena
Ile kosztują drzwi pasywne? Ich cena jest uzależniona przede wszystkim od producenta i materiałów, z których zostały wykonane. Zwykle cena drzwi pasywnych jest o ok. 15-20% wyższa niż w przypadku drzwi standardowych. Wielu producentów pozostawia jednak możliwość wyboru po stronie klientów i oferuje drzwi zewnętrzne w kilku wariantach.
Czy warto montować drzwi pasywne w zwykłym domu?
Zdecydowanie tak. Drzwi pasywne to nowoczesne drzwi wejściowe, które zmniejszają straty ciepła niezależnie od tego, czy są montowane w domach pasywnych czy w klasycznym budownictwie. Tego typu rozwiązanie pozwala oszczędzać na ogrzewaniu, nawet w zwykłym domu. Należy jednak pamiętać, że obok parametrów termoizolacyjnych skrzydła, ościeżnicy i progu, na przenikalność cieplną drzwi wpływ ma także montaż. Zastosowanie nieodpowiednich środków uszczelniających czy nieprofesjonalnie wykonany montaż mogą sprawić, że mimo dobrych parametrów samych drzwi, wejście do domu nie będzie optymalnie izolowane.