Dywan – moda czy przeżytek?
Niejednemu z nas dywan kojarzy się wyłącznie z czasami PRL-u, kiedy to zwykle zakrywał całą powierzchnię pomieszczenia i skrzętnie ukrywał pod sobą podłogę. Działo się tak z przynajmniej dwóch powodów: podłogi we wszystkich mieszkaniach było bardzo podobne i każdy chciał dywanem osiągnąć efektem pewnej oryginalności, a dodatkowo wygląd ówczesnych podłóg pozostawiał wiele do życzenia – zakryte dywanem wyglądały nieco lepiej.
Nic dziwnego, że przy takiej historii, dywan w naszej świadomości zyskał miano przeżytku. Obecnie obserwować możemy renesans mody na dywany. Warto jednak zauważyć, że jego zadaniem nie jest już szczelne zakrywanie podłogi, a lekkie i eleganckie wykończenie wystroju wnętrza. Dywan to obecnie miękki akcent, który zdobi, ale nie przytłacza.
Jeśli podłoga w pomieszczeniu, w którym chcemy położyć dywan, jest elegancka i dobrej jakości, dobierzmy dywan tak, by podkreślał i eksponował jej piękno (im mniej zakryjemy, tym lepiej). Natomiast jeśli podłoga przez długie lata użytkowania straciła w niektórych miejscach nieco blasku lub została uszkodzona, odpowiednio dobrany dywan pozwoli ukryć te drobne niedoskonałości i sprawi, że nikt nie zorientuje się w prawdziwej przyczynie jego istnienia w danym miejscu.
Położenie dywanu może mieć także wymiar praktyczny. Dywan może wydzielać przestrzeń w pokoju np. kącik jadalny lub miejsce relaksu. Także sypialnia i pokój dziecka są odpowiednimi pomieszczeniami na wprowadzenie dywanu. Dzieciaki uwielbiają bawić się na podłodze, więc warto zapewnić im przyjazne do tego środowisko. Natomiast sypialnia to miejsce, gdzie chcemy czuć się spokojnie i przytulnie. Tutaj taki miękki i puszysty dodatek będzie dawał poczucie ciepła i z pewnością ułatwi odpoczynek i wyciszenie. Dodatkowo, wystawiając nogę spod ciepłej kołdry, pierwsze poranne kroki miło będzie zrobić na miękkim, ciepłym dywanie.
Do małych pomieszczeń staraj się dobrać dywan w jasnych odcieniach - powiększy je optycznie i rozświetli, natomiast dywan ciemniejszy, o mocniejszej kolorystyce nada się do większych przestrzeni, gdzie nie ma obawy że obciąży i zdominuje sobą całe wnętrze.
Istnieje kilka sposobów umożliwiających właściwe jego dobranie koloru dywanu: kierowanie się tą samą gamą kolorystyczną, gamą barwną lub kolorami dopełniającymi.
Możemy wybierać dywan z tkanin naturalnych lub sztucznych, dywan może być tkany ręcznie lub maszynowo. Dywany naturalne robione są z wełny, bawełny oraz jedwabiu. Ich zaletą jest efektowność i miękkość, nie są jednak najlepszym wyborem dla alergików oraz mogą sprawiać kłopoty podczas czyszczenia. Z kolei te wykonane z włókien sztucznych charakteryzują się wytrzymałością, odpornością na plamy i nie powodują alergii. Mamy do wyboru różne rodzaje: wiskozowe, poliamidowe, poliestrowe i wykonane z polipropylenu. Materiał to nie ostatni element, z jakim musimy się zmierzyć dopasowując dywan. Istotne jest też wykończenie runa. Jeszcze jakiś czas temu najbardziej popularne były takie o gładkim runie, z krótkim włosem, teraz natomiast częściej wybieramy dywany z wysokim runem, nierówno przyciętym lub wyciętym we wzory. Dostępne są także dywany bezrunowe - twarde.
Właściwie dobrany o wysokiej jakości dywan, może podkreślić oryginalny i nowoczesny styl naszego wnętrza i sprawić, że mając miękkie podłoże pod stopami zawsze będziemy czuć się bezpiecznie i komfortowo.