Klinkier we wnętrzu – ciekawy element wykończenia
Jeszcze do niedawna cegły skrzętnie ukrywaliśmy pod grubą warstwą tynków, a wnętrza z widocznym klinkierem uznawaliśmy za niewykończone. Współczesne koncepcje aranżacyjne i trendy wnętrzarskie wyraźnie pokazują, że sytuacja się zmieniła. Cegła, umiejętnie wykorzystana – także w postaci klinkieru, może wywołać bardzo ciekawy efekt estetyczny, którego zastosowanie wywoła prawdziwa metamorfozę wnętrza. Gdzie i jak wykorzystać klinkier, by wydobyć to co najlepsze z jego faktury i kolorystyki? Prezentujemy kilka koncepcji.
Klinkier we wnętrzu – w jakim stylu aranżować?
Ceglane ściany dobrze komponują się z licznymi stylami wykończenia wnętrz. Przede wszystkim, warto o nich pomyśleć w kontekście stylu loftowego – łączącego industrializm z nowoczesnością. W przestronnym wnętrzu loftowym, murowana ściana z czerwonej cegły idealnie dopełni przemysłową aranżację i nada przestrzeni swoistej surowości. Wbrew pozorom, klinkier dobrze wpisze się także we wnętrza bardziej tradycyjne i klasyczne. Dobrym przykładem są tutaj przestrzenie zaaranżowane w stylu włoskim – łączącym tradycję, ekskluzywność i nowoczesność w jednym. Podobnie w stylu rustykalnym – cegła w zestawieniu z drewnianymi meblami oraz tekstylnymi dekoracjami pozwoli uzyskać ciepłe, klimatyczne wnętrze.
Oferta rynkowa
Z uwagi na coraz większą popularność klinkieru, producenci proponują nam coraz szerszy wybór tego materiału. Bez trudu znaleźć możemy płytki klinkierowe o ciekawym designie dedykowane do kuchni, łazienki, sypialni czy salonu.
Liczyć można również na różnorodność rozmiarów – zarówno o standardowych wymiarach cegły, a więc 240-250 x 65 mm, jak i o mniejszej szerokości (głównie producenci zagraniczni). Klinkier również dostępny jest w mniejszych lub większych wymiarach. Jeśli zaś chodzi o grubość, rozpiętość sięga od ok. 7 mm aż do 23 mm. Im grubszy klinkier, tym bardziej przestrzenny efekt i tym większa „plastyczność” ściany. Warto zatem na to zwrócić uwagę.
Czemu klinkier a nie cegła?
Przede wszystkim dlatego, że o wiele łatwiej jest go położyć, niż od zera budować ceglaną ścianę. Jeśli zatem mieszkamy w nowym budynku na przykład ze ścianami żelbetowymi, jest to dla nas najlepsza alternatywa. Ale to nie wszystko. Klinkier to również materiał:
- trwały – o wysokim stopniu twardości, odporny na zniszczenia mechaniczne czy działanie warunków atmosferycznych,
- nienasiąkliwy – sprawdzający się dobrze również w łazienkach czy kuchniach,
- nie ulegający przebarwieniom – zachowujący swoje własności kolorystyczne przez lata,
- łatwy w utrzymaniu – by przywrócić mu dobry stan, wystarczy go przetrzeć wodą z detergentem,
- łatwy w montażu – poradzimy sobie z nim bez względu na typ posiadanej ściany.
Wszystko to sprawia, że klinkierowane ściany posiadają walor estetyczny i funkcjonalny. A jeśli chodzi o barwę – wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji – producenci dostarczają dzisiaj bardzo szerokiej gamy kolorów, które gwarantują bogate możliwości aranżacyjne. Warto zatem przyjrzeć się klinkierowi i przy kolejnym remoncie wykorzystać go podczas wykańczania ścian – czy to w salonie, w kuchni czy w łazience. Wszędzie zaprezentuje się znakomicie.