Na co zwrócić uwagę, podczas wyboru paneli laminowanych?
Jeśli stoisz przed wyborem: panele czy podłoga drewniana – warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze – w przeciwieństwie do niektórych podłóg drewnianych, montaż paneli jest bardzo szybki, a do jego wykonania nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych narzędzi. Nie musisz też martwić się o rodzaj podłoża – panele laminowane można położyć nawet na odpowiednio przygotowanych kafelkach, w dodatku od razu po ułożeniu można swobodnie po nich stąpać.
Za wyborem paneli przemawia też fakt, że w sklepach znajdziesz tysiące różnych wzorów i kolorów, a utrzymanie ich w czystości jest niezwykle łatwe. Panele coraz rzadziej kojarzą się z tanim i gorszym od drewna produktem – wielu producentów dopracowało je do tego stopnia, że do złudzenia przypominają szlachetne drewno.
Panele laminowane
Przy wyborze nowych paneli laminowanych zwróć uwagę na ich fakturę. Tak samo jak w przypadku naturalnej deski, najlepiej imitujące drewno panele będą miały wyczuwalne pod palcami słoje, chropowatość, czy wypustki.
Naturalne deski znacznie się od siebie różnią, bo wykonane zostały z różnych gatunków drewna, oraz z różnych fragmentów tej same deski. Producenci podłóg zdając sobie z tego sprawę – odeszli od produkcji paneli pokrytych identycznym laminatem, a co za tym idzie - wygląd paneli może być różny (często w ramach jednego dekoru możesz znaleźć kilka różnych wzorów). Wzory tego samego modelu mają różnie rozmieszczone detale, by swobodnie mogły naśladować swojego naturalnego protoplastę.
Detal, który robi swoje
Kolejnym elementem są v-fugi, czyli fazowane krawędzi, optycznie oddzielające panele od siebie. Różni producenci w zależności od charakteru kolekcji paneli stosują różnej wielkości fugi, dzięki czemu powierzchnia podłogi nie przypomina wykładziny PCV, a prawdziwe deski. W sklepach dostępne są podłogi z optyczną, średnią i dużą v-fugą, które mogą występować na dwóch równoległych (2v) lub wszystkich czterech krawędziach. V-fuga może być w kolorze powierzchni – jest wtedy mniej widoczna lub kontrastowa.
Rozmiar ma znaczenie
Podążając za trendami, niektórzy producenci wprowadzili do sprzedaży panele z regularnymi i nieregularnymi podziałami wewnętrznymi. W sklepach dostępne są zatem panele o długości sięgającej nawet 2050 mm (standardowa długość to 1300-1400 mm). Nowoczesne panele coraz częściej wyróżniają się dużą nieregularnością, by możliwie jak najwierniej odwzorować piękno naturalnej deski. Sprawdź kolekcję King Size od Swiss Krono - dekory mają aż 1845 mm!
Podłoga z paneli laminowanych jest bardzo praktyczna w użytkowaniu, a jej pielęgnacja może zostać ograniczona do minimum. Dobrej klasy panele laminowane mogą do złudzenia przypominać prawdziwe drewno. Zarówno jedną, jak i drugą podłogę możemy zamontować na clic, a panele będą kosztowały około 50% ceny podłogi drewnianej.
Polecamy panele Persecto - ich jakość z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających.