Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli podłogowych?
Producenci proponują coraz więcej wzorów paneli podłogowych. W sklepach znajdziemy panele drewniane, laminowane. Mogą one być zabezpieczone lakierem, warstwą oleju lub melaniny. Dostępne są panele przypominające deseczki, pół deseczki, panele dwuklapkowe lub doskonale imitujące płytki. Który wzór więc wybrać? I na co koniecznie zwrócić uwagę podczas zakupów?
Dopasuj podłogę do stylu aranżacji
Większość z nas, podczas wyboru paneli, kieruje się walorami wizualnymi. Producenci paneli proponują serie wykonane z jasnego bądź ciemnego drewna, różnie wykończone. Jasne panele będą idealnym tłem dla nowoczesnej aranżacji w minimalistycznym stylu, ciemne znakomicie pasują do aranżacji klasycznych.
Do pomieszczeń, które chcemy urządzić w stylu rustykalnym, znakomicie będą pasować panele z brzegami wykończonymi na wzór litery V – do złudzenia przypominają one bowiem naturalne deseczki. W kuchni możemy zaś ułożyć panele laminowane stylizowane na płytki.
Zwróć uwagę na twardość drewna
Producenci paneli przekonują, że nadają się one do wszystkich pomieszczeń, w których poziom wilgotności nie przekracza 70%. Lepiej więc zrezygnować z paneli w łazience na rzecz tradycyjnych kafelków lub płytek z odpornego gresu. We wszystkich innych pomieszczeniach (w tym także w kuchni), możemy ułożyć panele.
Warto jednak pamiętać, aby dobrać odpowiednią twardość drewna. Grubość paneli dostępnych na rynku waha się przeciętnie od 8 do 22 milimetrów. Grubsze panele są trwalsze i bardziej odporne.
Twardość paneli zależy jednak przede wszystkim od rodzaju drewna zastosowanego do ich produkcji. Najbardziej wytrzymałe są panele z drewna egzotycznego (jatoba, merbau, sukupira, mutenye). Twarde panele powstają również z drewna dębowego, bukowego oraz jesionowego. Panele sosnowe, świerkowe, modrzewiowe, z jodły lub wiśni są miękkie i niezbyt trwałe – nie nadają się do przedpokoju czy salonu, ale możemy je położyć w sypialni.
Dobierz klasę ścieralności
O odporności paneli na uszkodzenia mechaniczne, przesądza klasa ścieralności. Najlepiej zdecydować się na panele o klasie od AC3 wzwyż. Klasa ścieralności powinna być precyzyjnie dobrana do charakteru pomieszczenia, ponieważ większe natężenie ruchu, wymaga odporniejszej na ziszczenia podłogi.
Informację o klasie ścieralności znajdziemy na każdym opakowaniu paneli – producenci, zgodnie z obowiązującą normą EN 13329, mają obowiązek podawać ten współczynnik na etykiecie. Obowiązuje 6 klas ścieralności:
- 21/AC2 – panele do pomieszczeń domowych, rzadko użytkowanych (np. sypialnia)
- 22/AC2 – panele do pomieszczeń średnio użytkowanych (np. dziecięca sypialnia)
- 23/AC3 – panele do często użytkowanych pomieszczeń domowych (przedpokój, korytarz, salon)
- 31/AC3 – panele idealne do wszystkich pomieszczeń domowych oraz do pokoi hotelowych
- 32/AC4 – panele doskonałe do pomieszczeń domowych, małych biur, niewielkich sklepów
- 33/A5C – panele do intensywnie użytkowanych pomieszczeń (np. sklepy, galerie handlowe, recepcje)
Wybierz wygodny sposób montażu
Nowoczesne panele są nie tylko odporne na zniszczenia mechaniczne, ale i łatwe w montażu. W sklepach znajdziemy panele montowane „na klej” lub za pomocą zatrzasków (system klik-klik). Panele na zatrzaski są coraz popularniejsze, ponieważ nie tylko łatwiej je ułożyć (nawet samodzielnie), ale i można je szybko zdemontować, a potem przenieść w inne miejsce.
Lakierowane czy olejowane?
Panele pokryte lakierem są doskonale zabezpieczone przed zarysowaniem oraz odbarwieniami. Ich plusem jest również to, że bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Osoby, które chcą jednak, aby podłoga zachowała naturalne cechy drewna (np. widoczne słoje), mogą pokusić się na zakup paneli olejowanych.