zamknij

Inspiracje / Porady

Najlepsze mopy do podłóg drewnianych i paneli laminowanych


“Mop jaki jest każdy widzi” - wydawałoby się, że to stwierdzenie wystarczy, by o mopach do podłóg powiedzieć już wszystko. Okazuje się jednak, że tematu mopów do podłóg nie da się zamknąć w tym jednym zdaniu. Od lat na rynku pojawiają niestandardowe mopy do podłogi, które mają pomóc w utrzymywaniu jej w czystości. Czym się od siebie różnią? Myją podłogi na gorąco lub na zimno, dozują poziom wilgoci i ułatwiają docieranie do trudno dostępnych miejsc. Czy są wygodniejsze w użytkowaniu i - przede wszystkim - czy tak samo dobrze dbają o podłogi? Polecamy najlepsze mopy do paneli laminowanych i podłóg drewnianych.

mopy-do-podlogi

Mop płaski

Klasyczny mop płaski to chyba jeden z najbardziej popularnych przyrządów do sprzątania. Doskonale sprawdza się do mycia większych powierzchni, z łatwością dociera do trudno dostępnych miejsc, takich jak np. narożniki czy podłoga pod meblami. Można zmywać z jego pomocą w zasadzie wszystkie powierzchnie - od podłogi drewnianej, przez linoleum po płytki ceramiczne. Płaskie mopy do podłogi nie są też kosztowne - w zależności od marki i jakości wykonania zapłacisz za niego od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Czym różnią się od siebie różne warianty mopa płaskiego? Wszystko zależy od rodzaju wkładu:

  • Wkład z mikrofazy
    Sprawdza się do mycia podłóg porowatych i gładkich. Bardzo dobrze chłonie wodę. Można nim myć podłogę na mokro i na sucho.

  • Wkład z frędzelkami z mikrofibry
    Doskonały do mycia delikatnych podłóg, można myć nim bez użycia detergentów.

  • Wkład z długimi frędzlami mikrofibry
    Dobrze czyści mocno zabrudzone powierzchnie. Najlepiej sprawdza się podczas mycia płytek ceramicznych, skutecznie domywa zabrudzone fugi.

  • Wkład akrylowy
    Wkład akrylowy stanowi świetną alternatywę dla miotły! Mop do sprzątania, wyposażony we wkład akrylowy nadaje się przede wszystkim do bezkurzowego zamiatania podłogi. Jest też znacznie delikatniejszy dla desek lub paneli niż miotła.

  • Wkład bawełniany z dłuższym włosiem
    Nie każdy wie, że mop do sprzątania może służyć także do osuszania podłogi. Najlepiej nadają się do tego wkłady bawełniane z dłuższym włosiem. Warto stosować je przede wszystkim do podłóg, które źle znoszą wilgoć: desek drewnianych i paneli laminowanych.

  • Wkład bawełniany prostokątny
    Jest delikatny dla podłogi i dobrze zbiera wodę. Właśnie dlatego najlepiej nadaje się do mycia podłóg drewnianych.


Mop ze spryskiwaczem

Mop ze spryskiwaczem to najnowsza wariacja na temat klasycznego mopa płaskiego. Woda z płynem do mycia podłogi wlewana jest do drążka, dzięki czemu podczas mycia nie ma konieczności używania wiadra. Producenci tego typu mopów zapewniają, że nadają się one także do mycia podłóg drewnianych. Jednak z uwagi na fakt, że woda nie jest systematycznie odciskana do wiadra (jak w przypadku klasycznego mopa płaskiego), jego stosowanie może stanowić zagrożenie dla podłóg wrażliwych na wilgoć.

Mop wyciskany

Mop wyciskany to mop zakończony gąbką i wyposażony w specjalny mechanizm do jej odciskania. Główną zaletą tego typu mopa jest kilkakrotnie większa, niż w przypadku innych mopów chłonność. Właśnie dlatego mop wyciskany najlepiej sprawdzi się do zbierania wody, zmywania zachlapań czy osuszania kałuż. Nie polecamy jednak stosowania go do codziennej pielęgnacji podłóg drewnianych czy paneli laminowanych.

Mop sznurkowy

Mopy sznurkowe to chyba najpopularniejsze - obok mopów płaskich - mopy do sprzątania. Pozwalają na docieranie do trudno dostępnych miejsc, ale nadają się przede wszystkim do wycierania małych powierzchni. Ich końcówki najczęściej wykonane są z mikrofibry lub bawełny, co czyni z nich chyba najbardziej uniwersalne mopy do mycia podłóg.

Mop obrotowy

Mop obrotowy lub mop rotacyjny to nic innego, jak mop sznurkowy, wyposażony w specjalne wiadro do odciskania wody. **Mopy obrotowe zwykle zakończone są dłuższymi frędzlami z mikrofibry lub bawełny, pozwalającymi na dokładne zbieranie zanieczyszczeń z podłogi. Z uwagi na mechanizm dokładnie odciskający wodę, stosowanie mopa obrotowego minimalizuje ryzyko zamoczenia podłogi. Właśnie dlatego mop rotacyjny dobrze sprawdzi się w pielęgnacji paneli laminowanych i desek drewnianych.

Mop parowy

Kolejne urządzenie, które podbija ostatnio rynek akcesoriów do sprzątania to mop parowy. Opinie na temat tego sprzętu są podzielone. Czy warto go stosować? Jak działa? Mopy parowe swoje właściwości myjące zawdzięczają parze wodnej. Dzięki wysokiej temperaturze pary wodnej doskonale dezynfekują one podłogę bez konieczności używania detergentów. I choć w wygodny sposób pozwalają na pozbycie się zanieczyszczeń, mają jedną, zasadniczą wadę: podczas mycia mogą pozostawiać mokre ślady. Właśnie dlatego nie należy ich używać do codziennej pielęgnacji paneli laminowanych ani podłóg drewnianych. Czy istnieje mop parowy do paneli? Mimo iż niektórzy producenci polecają stosowanie swoich urządzeń do mycia drewna i paneli, my stanowczo to odradzamy. I choć dobry mop parowy nie powinien zniszczyć paneli od razu, jego stosowanie zdecydowanie może im zaszkodzić.

Mop automatyczny

Mop automatyczny lub elektryczny, nazywany też robotem mopującym to urządzenie, które zmywa podłogę bez pomocy człowieka. Mop elektryczny samoczynnie porusza się po podłodze, docierając nawet do trudno dostępnych powierzchni. Mimo ogromnej wygody stosowania, tego typu urządzenia wyposażone są zwykle w automatyczne systemy dozujące wodę i płyn, które mogą stanowić zagrożenie dla podłóg wrażliwych na wilgoć.

Jak widać, wybór mopa do sprzątania to nie lada wyzwanie. Dostępne rozwiązania różnią się od siebie nie tylko zróżnicowanymi udogodnieniami, lecz także ceną oraz sposobem obchodzenia się z panelami. I jak się okazuje, najnowocześniejsze i zarazem najbardziej kosztowne rozwiązania - choć znacznie ułatwiają pielęgnację podłóg - nie zawsze dobrze pielęgnują wrażliwe na wilgoć panele laminowane czy podłogi drewniane.



Omówiliśmy już sprzęt, teraz czas na środki czyszczące - o tym także trzeba pamiętać podczas mycia paneli. Zalecamy użycie specjalistycznych środków, stworzonych specjalnie pod ten rodzaj podłóg. Przykładem takich kosmetyków jest linia Persecto +, których aktywne składniki gwarantują skuteczność mycia i szybsze odrywanie się brudu z chropowatej powierzchni paneli. Odpowiednia pielęgnacja jest bowiem gwarancją wielu lat bezproblemowego użytkowania i sporej oszczędności czasu. Uprość sobie etap sprzątania i oddaj się swoim domowym przyjemnościom.




Czy każde panele trzeba odpowiednio pielęgnować?

Jeżeli pomimo lektury naszego artykułu dalej nie wiesz, jaki wybrać mop i jak zapobiec uszkodzeniu, postaw na panele winylowe Vin in. To bardzo trwały i odporny na wodę model i bezproblemowe użytkowanie:



Polecane produkty

Inne porady

Kompendium wiedzy o panelach laminowanych – czym są, jak je pielęgnować, jaki podkład wybrać?
Kompendium wiedzy o panelach laminowanych – czym są, jak je pielęgnować, jaki podkład wybrać?
zobacz szczegóły
Czy panele winylowe na klik można kleić?
Czy panele winylowe na klik można kleić?
zobacz szczegóły
Czy można kłaść panele na ogrzewanie podłogowe?
Czy można kłaść panele na ogrzewanie podłogowe?
zobacz szczegóły
Czy panele winylowe nadają się do kuchni?
Czy panele winylowe nadają się do kuchni?
zobacz szczegóły
 

Napisz do nas

Napisz do nas
Napisz do nas

Wybierz

  • Wybierz
  • Gdańsk - Kowale
  • Kraków Andersa
  • Lubliniec
  • Radom
  • Trnava
  • Bielsko-Biała
  • Tychy Filaretów
  • Biała Podlaska
  • Czechowice Dziedzice
  • Jarosław
  • Kraków Fiszera
  • Wodzisław Śląski
  • Kraków Zakopiańska
  • Nitra
  • Poznań
  • Przemyśl
  • Pszczyna
  • Skoczów
  • Strzelin
  • Świdnica
  • Outlet Tychy
  • Wrocław
  • Żywiec
  • Multi Design Tychy

[i] Administratorem Państwa danych osobowych jest MULTI-FORM II Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą w Tychach, ul. Fabryczna 11. [więcej]

© Multi Form 2018

RPOWŚ - realna odpowiedź na realne potrzeby