Panele podłogowe do kuchni - czy warto się na nie zdecydować?
Wybór podłogi do kuchni to nie lada wyzwanie. Z uwagi na charakter pomieszczenia, wymagania stawiane podłodze w kuchni są szczególnie wysokie. Większe narażenie podłogi na zabrudzenie czy zamoczenie sprawia, że najczęstszym wyborem są płytki ceramiczne. Czy to jedyna opcja? Nie. Wiele osób jako alternatywę dla płytek w kuchni poleca wybór paneli podłogowych. Czy to dobre rozwiązanie? Podpowiadamy.
Panele podłogowe do kuchni - czy to dobry pomysł?
Obawy związane z wykorzystaniem paneli podłogowych w kuchni wiążą się przede wszystkim z większym narażeniem ich na działanie wilgoci. Zmywanie naczyń, gotowanie, użytkowanie zmywarki… wszystkie te czynności mogą skutkować pojawieniem się wody na podłodze, a jak wiadomo, może ona narazić panele na zniszczenie. Ponadto, istnieje przekonanie o tym, że łatwiej jest utrzymać w czystości płytki ceramiczne niż panele. Czy to prawda? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna - wszystko zależy od jakości i właściwości podłogi.
Jakie panele do kuchni wybrać?
Do stosowania w kuchni zdecydowanie nie nadają się tanie panele, których rdzeń stanowi płyta wiórowa. Ten materiał szybko wchłania wodę, ulega zniekształceniom i nieodwracalnie zwiększa swoją objętość. Jako panele kuchenne podłogowe znacznie lepiej sprawdzą się za to deski o podwyższonej gęstości płyty nośnej HDF. Właściwości płyty HDF zabezpieczają drewno, minimalizując wchłanianie wilgoci i ryzyko zniszczenia paneli. Wielu producentów proponuje także specjalne rozwiązania technologiczne, zabezpieczające krawędzie paneli przed wchłanianiem wody - najczęściej jest to specjalne wykończenie paneli woskiem lub żywicą. Godne polecenia rozwiązania w tym zakresie proponuje marka Finsa.
Samodzielne zabezpieczenie paneli przed wilgocią
Jeśli zdecydowałeś się na wybór paneli, których krawędzie nie są chronione przed wchłanianiem wilgoci, na rynku dostępne jest jeszcze jedno rozwiązanie - masa uszczelniająca do paneli podłogowych Krono Original.
Pozwala ona na samodzielne zabezpieczenie paneli przed negatywnym działaniem wilgoci, jest jednak mniej skuteczna niż wspomniane zabezpieczenia woskowe.