Pielęgnacja powierzchni drewnianych
Drewno jest materiałem, który pozwala w każdym wnętrzu stworzyć ciepłą i przyjazną atmosferę. Jego doskonałe własności izolacyjne oraz naturalnie ciepła barwa i stylowy wygląd sprawiają, że drewno pasuje do każdego wnętrza. Niemniej jednak, nie można zapominać, że drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by przez długie lata zachowało swoje właściwości – zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Jak zatem zadbać o powierzchnie drewniane, by przedłużyć im życie? Oto kilka najważniejszych zasad.
Drewno wymaga uwagi
Bez względu na to, czy postawimy na drewno bejcowane czy olejowane, musimy liczyć się z tym, że potrzebna mu będzie odpowiednia pielęgnacja – tak, by nie straciło swoich właściwości pod wpływem czasu oraz działania warunków zewnętrznych. Trzeba zatem poświęcić mu uwagę i co najmniej 2 – 3 razy w roku (a jeśli powierzchnia jest używana intensywnie – częściej) nałożyć na nie specjalny preparat pielęgnacyjny. Nie należy tego zaniedbywać, ponieważ dłuższe przerwy w zabiegach pielęgnacyjnych mogą doprowadzić do powstania nieodwracalnych zniszczeń powierzchni, a co za tym idzie – zmusić nas do wezwania fachowców, którzy wycyklinują podłogę czy wyszlifują drzwi drewniane na nowo.
Dobierz odpowiednie środki pielęgnacyjne
Środki czyszczące, pielęgnacyjne czy też konserwujące do drewna muszą być zawsze dobrane z myślą o tym właśnie typie powierzchni. Zwykłe detergenty w wodzie do mycia podłogi czy usuwanie plam z drewnianych drzwi wodą z płynem do mycia naczyń może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Warto jednak pamiętać o tym, że i same środki pielęgnacyjne, które są drewnu dedykowane różnią się między sobą. I tak:
- drewno olejowane wymaga pielęgnacji z wykorzystaniem środków zawierających naturalne oleje bądź wosk, które doskonale zakonserwują je i zapobiegną wnikaniu brudu do wewnątrz,
- drewno lakierowane powinno być pielęgnowane środkami bez dodatku tłuszczu.
Przed zakupem odpowiedniego preparatu warto zatem dokładnie sprawdzić co jest nam potrzebne, by uniknąć niepotrzebnych pomyłek.
Jak prawidłowo zadbać o drewno?
Proces pielęgnacji podłóg drewnianych i innych powierzchni z drewna, powinien zawsze przebiegać zgodnie z zalecanymi przez ekspertów regułami postępowania. Chcąc, np. zakonserwować powierzchnię drewna olejowanego należy na początek umyć powierzchnię z wykorzystaniem odpowiedniego środka, eliminując brud i zanieczyszczenia. Kolejnym etapem jest olejowanie, które powinno być przeprowadzone „miejsce w miejsce” – najlepiej ręcznie tak, by nie ominąć żadnego punktu. Pokrytą olejem powierzchnię należy zostawić do wyschnięcia na kilka godzin. Tak przygotowana – będzie się prezentować znakomicie przez długi czas.