W jakich wnętrzach sprawdzą się szklane drzwi?
Szkło cieszy się bardzo dobrą opinią – uchodzi za materiał elegancki i wyszukany, który kojarzy się z nowoczesnością, stylem, dobrym smakiem i klasą. Szkło chętnie wykorzystywane jest do aranżacji nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, gdzie często jednym ze szklanych elementów wystroju są drzwi. Co warto o nich wiedzieć? Czym kierować się przy ich wyborze? Zachęcamy do lektury krótkiego poradnika.
Zalety szklanych drzwi wewnętrznych
Decyzję o zakupie szklanych drzwi warto podjąć, znając ich plusy i minusy. Kluczową zaletą są bez wątpienia walory estetyczne – szklane drzwi przyciągają uwagę i świetnie wpisują się w nowoczesne aranżacje. Obok efektownego wyglądu, ich niekwestionowaną zaletą jest obojętność na wilgoć. Z tego względu świetnie sprawdzą się jako drzwi do łazienek. Mimo że szkło kojarzy się z materiałem delikatnym i kruchym, to trzeba mieć świadomość, że skrzydła drzwiowe wykonuje się ze szkła hartowanego i bezpiecznego, które nie jest łatwo uszkodzić. Szklane drzwi wewnętrzne to idealny wybór do małych pomieszczeń, z małymi oknami, gdzie nie dociera wystarczająca ilość światła dziennego. Takie skrzydła doświetlają wnętrza – przepuszczają światło, dzięki czemu pozytywnie odmieniają nawet ponure pokoje i dodatkowo optycznie je powiększają.
Obiektywnie trzeba wskazać również mankament szklanych drzwi. Pierwszy jest taki, że nie izolują akustycznie przestrzeni. Nie można liczyć na to, że wygłuszą hałasy dobiegające zza drzwi, więc jeśli w danym pomieszczeniu potrzebujemy wyciszenia, szklane drzwi nam w tym nie pomogą.
Szklane drzwi wymagają uwagi
Obok szklanych drzwi nie da się przejść obojętnie. Nie tylko dlatego, że są po prostu piękne, ale też dlatego, że najefektowniej wyglądają wtedy, kiedy są czyste, a niestety brudzą się dosyć łatwo. Każde dotknięcie pozostawia ślady, których usunięcie wcale do najprostszych czynności nie należy, a zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z drzwiami z mlecznego szkła, o chropowatej powierzchni. Szklane skrzydła wymagają zatem systematycznej pielęgnacji, na którą trzeba wygospodarować czas. Jednak – jak mówi przysłowie – cel uświęca środki, warto włożyć więcej pracy, żeby dzięki szklanym drzwiom uzyskać w domu efekt WOW!
Rodzaje szklanych drzwi
Na rynku można spotkać drzwi ze szkła w różnych wariantach. Występują drzwi szklane dwuskrzydłowe – te modele można najczęściej spotkać w przestrzeniach oficjalnych, gdzie oddzielają poszczególne pomieszczenia biurowe lub salę konferencyjną. Z kolei szklane drzwi przesuwne polecane są do mieszkań o niewielkim metrażu – odpowiednio dobrane drzwi tego typu umożliwiają oddzielenie poszczególnych pokoi, przy równoczesnym powiększeniu optycznym powierzchni. Dostępne są również drzwi szklane z grafiką – takie skrzydła oprócz prywatności, zagwarantują również ciekawe rozwiązania stylistyczne. Szklane drzwi z ościeżnicą lub bez ościeżnicy – te pierwsze najczęściej montuje się na aluminiowych lub drewnianych ościeżnicach, natomiast wariant bez futryny może nadać przestrzeni lekkości i daje ciekawy efekt.
Szkło może wydawać się nudne, ale to tylko pozory. Klasyczne, przezroczyste sprawdzi się w neutralnych przestrzeniach. Mleczne lub matowe zapewnia prywatność, dlatego doskonale nadaje się do drzwi do sypialni bądź łazienki. Szkło występuje również w rozmaitych kolorach, które można zastosować w drzwiach oddzielających daną przestrzeń. Do wyboru są też różne wzory i grafiki, które stają się efektownymi dodatkami, upiększającymi całe pomieszczenie.
Charakterny rys
Podsumujmy, szklane drzwi wewnętrzne są eleganckie i znakomicie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, choć sprawdzą się również w klasycznie urządzonych pomieszczeniach. Dodają pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru! Szkło jest idealnym materiałem dekoracyjnym, dlatego producenci tworzą wiele wariantów szklanych drzwi – naprawdę jest w czym wybierać!
Zapraszamy do naszych sklepów Multi-Form, gdzie znajdziesz szklane drzwi pochodzące wyłącznie od renomowanych producentów i wykonane z dobrej jakości materiałów, które będą nie tylko pięknie się prezentować, ale będą też bezpieczne w codziennym użytku.